Wiele osób szukając źródła finansowania i przeglądając strony internetowe, zastanawia się, czy kredyt na dowód oznacza to samo co pożyczka na oświadczenie, czy używający tego sformułowania mieli na myśli ten sam produkt?. Waśnijmy na wstępie, że niezależnie od nazewnictwa mówimy w obu przypadkach o jednym i tym samym produkcie. Każdy bank lub instytucja finansowa opisując swój produkt, używa różnych określeń oznaczających najczęściej to samo.

Zawsze jednak są odstępstwa od reguły i podobnie jest w tym przypadku, co wytłumaczymy na przykładzie kredytu dla firm. Możemy spotkać się z ofertą, w której bank poleca kredyt gotówkowy dla firm udzielany na dowód. Większość osób odbierze to w ten sposób, że przedsiębiorcy wystarczy dowód, by otrzymać kredyt, ale nie do końca tak jest w rzeczywistości. W tym konkretnym przypadku pod sformułowaniem "kredyt na dowód" kryje się brak wymogu dokumentowania dochodu w postaci zaświadczeń z US lub innych dokumentów np. księgowych. Znaczy to również, że nie będą wymagane zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami. Nie znaczy to natomiast tego, że jesteśmy zwolnieni z konieczności przedstawienia dokumentów rejestrowych firmy w postaci wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz numeru NIP, czy REGON. Bank na pewno poprosi o te dokumenty, ale przecież nie stanowi to problemu i nie przedłuży procedur, gdyż dokumenty te najczęściej przedsiębiorcy mają pod ręką.

Niezależnie od nazewnictwa ofert tego typu, z których możemy skorzystać w niezwykle prosty sposób, mają wiele zalet, które warto tutaj przytoczyć. Nowoczesność, dzięki której część ofert tego typu jest dostępna całkowicie przez internet bez konieczności wychodzenia z domu. Atutem jest też wygoda, gdyż nie musimy zbierać żadnych dokumentów, gdyż wystarczy nam dowód osobisty. Szybkość obsługi, a co za tym idzie pozyskania środków, wynikająca między innymi z niemal zerowych wymogów dokumentacyjnych. Kolejnym walorem są uproszczone procedury oraz brak zbędnych formalności, co wyraża się w braku wymogu udokumentowania osiąganego dochodu.

Są one niezmiernie atrakcyjną ofertą umożliwiającą sięgnięcie po gotówkę w sposób maksymalnie prosty i szybki bez zabiegania o zgromadzenie odpowiednich "papierków". Nie trzeba dostarczać zaświadczeń o dochodach od pracodawcy, a jedynie złożyć oświadczenie o źródle i wysokości uzyskiwanego dochodu. Trzeba jednak pamiętać, że takie oświadczenie o dochodach, które składasz, ma taką samą moc prawną jak zaświadczenie z zakładu pracy.