Kredyty to produkty bankowe, które cieszą się od wielu lat sporą popularnością. Ich różnorodność pozwala nam sięgnąć po kredyt, który będzie do nas najbardziej dopasowany i najbardziej dla nas odpowiedni.

Myśląc o kredycie gotówkowym warto uświadomić sobie, że ta decyzja będzie miała bezpośredni wpływ na najbliższe lata naszego życia. Okres spłaty może trwać bowiem bardzo długo w zależności od wysokości rat czy pożyczki. Dlatego powinniśmy wcześniej realnie ocenić nasze możliwości finansowe i z chłodnym umysłem podejść do zaciąganej pożyczki. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez kredytobiorców? Pierwszym z nich jest pośpiech podczas starania się o kredyt. Pośpiech bywa najgorszym doradcą. Oczywiście, wielu osobom zależy na czasie, ale nie powinniśmy przesadzać. Dobrze zapoznajmy się z warunkami kredytu. Niedbałość w tym aspekcie może skutkować błędnymi decyzjami. Nie doczytamy np. ile wynosi oprocentowanie czy obowiązek ubezpieczenia kredytu. Dlatego umowę i warunki przedwstępne powinniśmy zawsze dokładnie zgłębić. Podjęta na szybko decyzja może skutkować tym, że przez wiele lat będziemy borykać się z kredytem, który jest zupełnie nieopłacalny. Nie powinniśmy też ulegać ewentualnej presji wywieranej przez doradcę kredytowego. Powinien nam on służyć radą, a nie zmuszać nas. Jeśli doradca wywiera na nas presję powinniśmy taktowanie zwrócić mu uwagę. Pamiętajmy też, że mamy zazwyczaj 14 dni na rezygnację z podpisanej przez nas umowy kredytowej. Dlatego jeśli nie rozwiejemy jakiś wątpliwości przed jej podpisaniem, to warto dokładnie wczytać się w nią w tym czasie i ewentualnie z niej zrezygnować, jeśli jakieś warunki nam nie odpowiadają.

Nie powinniśmy też sugerować się, ani ulegać wpływowi reklam czy promocji. Jak wiemy, reklama ma na celu sprzedanie nam produktu. Oczywiście, niektóre z promocji faktycznie są dla nas bardziej opłacalne. Pamiętajmy jednak, że czasami promocje skierowane są do wybranego grona odbiorców i my możemy się do nich nie zaliczać. Dlatego zawsze warto dokładnie skonsultować warunki promocji. Jeśli na miejscu okaże się, że warunki cenowe przedstawione w reklamie nas nie obowiązują, wtedy warto dokładnie jeszcze raz przemyśleć naszą decyzję. Nie wierzmy ślepo reklamom i dopytajmy o rzeczywisty koszt kredytu. Pamiętajmy, że banki koszty swoich produktów ustalają indywidualnie. Uzależnione są one od oceny nas jako klientów i naszych warunków. Dlatego, to, że dla kogoś ta oferta faktycznie była tania i nam ją na przykład polecił, nie oznacza, że w naszym przypadku będzie tak samo. Miejmy się więc na baczności. Nie powinniśmy też poprzestać na sprawdzeniu oferty kredytowej wyłącznie w naszym banku, warto porównać oferty bankowe w kilku placówkach i wybrać tę, która wydaje się najatrakcyjniejsza. W internecie dokonamy szybkiego porównania poszczególnych ofert. Następnie warto skontaktować się z bankiem w celu ich potwierdzenia.