Jak dokonac oceny parametrow ofert kredytow gotowkowych

31 marzec, 2020

Kredyty gotówkowe to naprawdę rozbudowane zagadnienie i na rynku istnieje wiele ofert w tym zakresie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zaciągnięcia takiego zobowiązania należy bez wątpienia wykonać szereg czynności analitycznych, do których należy, między innymi, ocena parametrów dostępnych propozycji kredytów gotówkowych. Niezbędna jest tutaj wiedza merytoryczna w tym zakresie, a zatem ewentualne braki z tego obszaru tematycznego musimy nadrobić przed przystąpieniem do naszych przemyśleń i kalkulacji. Odpowiedni zasób informacji jest potrzebny po to, aby móc zbudować sobie obraz sytuacji oraz podjąć świadomą decyzję. Wiele osób bagatelizuje tego rodzaju zagadnienia. Jest to jednak nieodpowiedzialna postawa. Umiejętne zarządzanie swoim budżetem jest z pewnością wymagające, jednak trzeba się do tego przyłożyć.

Kredyt gotówkowy a jego całkowite koszty

Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przy analizie ofert kredytów gotówkowych, są ich całkowite koszty. W rozmaitych komunikatach dotyczących tego rodzaju zobowiązań można zauważyć, że wartość ta określana jest przez wskaźnik RRSO. Należy tutaj być jednak ostrożnym, ponieważ ogólnikowe informacje na temat poszczególnych propozycji odnoszą się do niego, bazując na reprezentatywnym przykładzie. Jest to zatem wiadomość o charakterze poglądowym, gdyż ostateczne detale oferty kredytowej w naszym konkretnym przypadku mogą być bowiem przecież odmienne od tych uwzględnionych we wspomnianym przykładzie. Istnieje wiele osób, które przy przeglądaniu ofert kredytów gotówkowych zwracają uwagę wyłącznie na kwestię oprocentowania. Jest to niewątpliwie bardzo istotny aspekt propozycji, niemniej jednak ważne są także koszty dodatkowe, które możemy być zobowiązani ponieść. Te elementy składają się właśnie na całkowite koszty zobowiązania.

Kredyt gotówkowy a czas trwania zobowiązania

Nie bez znaczenia jest także to, ile wynosi okres kredytowania. Ten parametr ma duże znaczenie dlatego, że określa on, jak długo będzie trwać nasze zobowiązanie. Niektórzy mają bardzo sprecyzowane preferencje w tym zakresie – bywają osoby, które wolą krótkoterminowe zadłużenia, a także tacy, którzy decydują się na zobowiązania długoterminowe. Musimy ustalić swoje oczekiwania w tym obszarze, pamiętając jednocześnie o tym, że okres kredytowania ma wpływ na wysokość comiesięcznych rat, czy też na całkowite koszty kredytu. Dlatego właśnie wiedza dotycząca mechanizmów finansowych w branży kredytowej odgrywa nieraz bardzo istotną rolę w tego rodzaju procesach decyzyjnych. Same nasze preferencje w tym zakresie nie mogą być decydujące – trzeba bowiem wziąć pod uwagę naszą kondycję finansową oraz skutki takich wyborów dla naszego budżetu.

Nie można zapominać również o innych parametrach ofert kredytów gotówkowych. Mogą mieć one niejednokrotnie naprawdę ogromne znaczenie. Trzeba więc ustalić, przykładowo, czy środki pochodzące z konkretnego kredytu gotówkowego będziemy mogli spożytkować na dowolny, czy też na określony cel. Oferty mogą się bowiem różnić między sobą w tym zakresie. Jak zatem widać, ocena parametrów ofert kredytów gotówkowych może nie być wcale łatwym zadaniem, gdyż potrzebna jest wnikliwa analiza wszystkich czynników. Potrzebny jest więc czas na zaznajomienie się z sytuacją na rynku, a także skrupulatność. Nieraz przydać się może przeprowadzenie wstępnej selekcji ofert, niemniej jednak takie działanie jest związane z ryzykiem pominięcia niektórych interesujących ofert, dlatego też trzeba być tutaj ostrożnym.

Kredyt gotówkowy na niespodziewane wydatki.

21 styczeń, 2020

Umiejętność planowania wydatków domowych jest sztuką, którą niejednokrotnie nauczyliśmy się w walce z niespodziewanymi sytuacjami. Takie działania wyrobiły w nas umiejętność panowania nad wydatkami nawet kiedy w grę wchodzą mniejsze lub nawet znikome kwoty. Lecz nie zmienia to faktu, że podbramkowe sytuacje i co ważne okazje cały czas mają miejsce próbując mieć na nas wpływ. Dla ogromnej liczby osób zachowanie równowagi i jednoczesne wykorzystanie okazji są możliwe a przyczynić się do tego może kredyt gotówkowy. Jego struktura jest do poznania co daje nam możliwość zaplanowania jego spłaty bez nadwyrężenia naszego portfela. Jak zatem zacząć naszą przygodę z bankiem? Zobacz na kredytomania.eu gdzie warto rozglądać się za kredytem.

Pierwsze wrażenia w szukaniu kredytu gotówkowego.

Do większości kredytobiorców czynnikiem decydującym o atrakcyjności oferty kredytowej jest poczucie bezpieczeństwa w każdej możliwej formie. Może mieć ona związek ze sposobem uruchomienia kredytu jak również z trybami spłaty. Wiadomość podjęcie się zobowiązania finansowego powinna rodzić też poczucie satysfakcji, która jest ściśle związane z naszym bezpieczeństwem materialne, dlatego osoby szukające kredytu gotówkowego dla siebie zwracają również uwagę na stopy oprocentowania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie zawsze oferta obiecująca funkcjonować z najniższym zwrotem kosztów kredytowych jest najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Niski koszt kredytu to jedna sprawa, lecz czasami sytuację pokazują, że ważny jest również cały sposób czy proces udzielania pierwszej pomocy finansowej. Dzisiejszych czasach banki stawiają sobie za priorytet to, aby klient banku był zadowolony. Mało tego celem jest również ciągle zainteresowanie ofertami i działaniami jakie podejmuje. Więc oprócz obniżenia kosztów około kredytowych banki starają się umożliwić klientom szybkie i sprawne procedowanie wybranej oferty. Często jest tak że przekonujemy się o tym dopiero w momencie, kiedy wybierzemy dany kredyt gotówkowy. Na którymś jego etapie dopiero możemy stwierdzić czy sam sposób udzielania zobowiązania finansowego jest przyjazny dla klienta, który jak dotąd nie miał doświadczenia i możliwości porównania.

Planowanie kredytu z myślą o wzroście.

Oczywiście jest również na to sposób, aby wyprzedzić to doznanie i poczucie współpracę z bankiem możemy zapoznać się w jakiejś mierze z opiniami innych klientów, którzy podjęli się kredytu w danym oddziale lub na podobnych warunkach. Odpowiednie zaplanowanie wydatków może przyczynić się do tego, że kredyt gotówkowy nie będzie dla nas obciążający. Może jednak stać się furtką do zrealizowania jakiegoś zamiaru lub planu. Przygotowanie nas jako kredytobiorców pod każdym względem da wymierne korzyści. Skutkiem końcowym będzie spłacone kredyty gotówkowe bez naruszenia integralności naszej zdolności kredytowej zapisanej w Biurze Informacji o kredytobiorcach. Sam fakt podjęcia się kredytu możemy potraktować jak swoistą inwestycję w plany i realizacje osobistą.

Decyzja o wzięciu kredytu gotówkowego – o czym należy pamiętać?

30 październik, 2019

Zobowiązania finansowe z pewnością stanowią poważną decyzję. Niemniej jednak kredyty gotówkowe cieszą się obecnie sporą popularnością. Jest to bowiem dosyć prosty i szybki sposób na to, aby uzyskać pieniądze na określony cel. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że decyzja o pozyskaniu tego rodzaju dodatkowych źródeł finansowania powinna być przez nas dokładnie przemyślana. Pod uwagę należy wziąć szereg rozmaitych czynników. O czym warto pamiętać, gdy zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego?

Nasza osobista sytuacja finansowa

Nie ulega wątpliwości, że jeśli rozważamy jakiekolwiek zobowiązania finansowe, powinniśmy szczegółowo przeanalizować swoją sytuację. Na samym początku trzeba ustalić, na jaki cel potrzebne nam są pieniądze. Kredyty gotówkowe przeznaczyć można na realizację takich przedsięwzięć jak na przykład:

 • zakup samochodu
 • zagraniczna wycieczka
 • kosztowny prezent dla bliskiej osoby
 • zakup sprzętu
 • remont mieszkania lub domu

Ich ranking znajdziesz na PortalBankowy.info.

To tylko przykładowe wyliczenie celów, na jakie mogą być potrzebne dodatkowe pieniądze. Kiedy już określimy nasze potrzeby, przychodzi czas na sprawdzenie naszej sytuacji finansowej. Musimy wiedzieć, ile pieniędzy mamy do dyspozycji w naszym osobistym budżecie. Być może okaże się, że do realizacji naszego celu brakuje stosunkowo niewielkiej kwoty. Należy zatem wykonać szczegółowe obliczenia, aby wiedzieć, jaka suma kredytu gotówkowego nas interesuje. Później natomiast przychodzi czas na poszukiwania ofert. Rynek jest tutaj naprawdę obszerny, dlatego też mamy zazwyczaj szerokie możliwości wyboru. Gdy już przejrzymy dostępne propozycje, musimy poddać je wnikliwej analizie. Kluczową rolę odgrywają tutaj nasze zarobki, ponieważ to od nich zależy, jakiej wysokości ratę możemy regulować w stosunku miesięcznym. Dodatkowo ważne jest to, aby mieć świadomość, jak wygląda nasza historia kredytowa, ponieważ może mieć ona wpływ na to, jakie warunki kredytowania zostaną nam zaproponowane przez banki, a także, czy w ogóle nasz wniosek ma szanse na pozytywne rozpatrzenie. Wśród istotnych czynników wymienić można tutaj:

 • stabilność zatrudnienia
 • wysokość osiąganych dochodów
 • ewentualne długi
 • wywiązywanie się ze zobowiązań

Banki wykorzystują rozmaite narzędzia do tego, aby sprawdzić naszą wiarygodność jako kredytobiorcy. Powinniśmy zatem być przygotowani na proces weryfikacji pod kątem merytorycznym. Trzeba samodzielnie ustalić, jak prezentuje się nasza zdolność kredytowa. Dodatkowo należy podjąć decyzję dotyczącą sposobu wnioskowania o kredyt. W wielu przypadkach można zrobić to przez Internet, co możebyć naprawdę wygodne. Niemniej jednak niektórzy bardzo cenią sobie tradycyjne kanały komunikacji z bankiem takie jak chociażby wizyta w oddziale.

Dokładna analiza warunków poszczególnych ofert

Gdy już znajdziemy oferty, jakie nas interesują, trzeba przystąpić do ich analizy. Należy ustalić takie parametry dostępnych propozycji jak całkowite koszty kredytu w naszym konkretnym przypadku, okres kredytowania, wysokość miesięcznej raty, czy też ewentualne warunki banku, co do przeznaczenia otrzymanych pieniędzy na konkretny cel. Ważna jest tutaj dbałość o szczegóły i wnikliwe zapoznanie się z detalami poszczególnych propozycji. Kredyty gotówkowe są kwestią bardzo indywidualną, dlatego też ogólnikowe informacje mogą się tutaj zupełnie nie sprawdzić. Należy zwracać uwagę na to, jak przedstawia się sytuacja ofertowa w odniesieniu do poszczególnych parametrów kredytu.

Kiedy kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązaniem?

Tego rodzaju dodatkowe źródła finansowania powstały z myślą o osobach, które chcą zrealizować określony cel, jednak w danym momencie nie mają wystarczającej ilości środków na pokrycie jego kosztów. W ten sposób nie musimy czekać, aż odłożymy potrzebną nam sumę. Niemniej jednak należy liczyć się z tym, że kredyty nie są darmowe i w rezultacie oddajemy więcej pieniędzy, niż otrzymaliśmy. Są zatem sytuacje, w których może trochę zaczekać z realizacją konkretnego przedsięwzięcia. Sumy przeznaczone na spłatę rat są comiesięcznym wydatkiem w domowym budżecie, a kredyty gotówkowe nierzadko są długoterminowe i obowiązki z nimi związane często towarzyszą nam przez długie lata.

Kredyty gotówkowe mogą być ciekawą propozycją dla osób, które mają stabilne dochody w odpowiedniej wysokości. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio dostosować parametry tego rodzaju zobowiązań do swoich możliwości finansowych. Raty trzeba bowiem uiszczać w terminie. W przeciwnym razie spotkać nas mogą przykre konsekwencje. Decyzje o charakterze finansowym nie mogą być podejmowane w sposób niefrasobliwy i lekkomyślny. Trzeba zatem pamiętać o tym, że przy poszukiwaniu ofert, a także przy ich analizie musimy wykazać się odpowiednim podejściem, zaangażowaniem oraz troską o wszystkie szczegóły. Przed podpisaniem umowy natomiast należy ją skrupulatnie przeczytać, podobnie jak wszelkie dokumenty związane z kredytem gotówkowym, na który chcemy się zdecydować. Musimy być bowiem świadomi tego, do czego dokładnie się zobowiązujemy oraz na jakich warunkach. Odpowiedzialność jest w kwestiach finansowych aspektem priorytetowym.

Jakie są ograniczenia kredytów konsolidacyjnych?

08 sierpień, 2019

Kredyty konsolidacyjne są bardzo ciekawym rozwiązaniem finansowym, w ramach którego można - stosunkowo łatwo - ograniczyć swoje bieżące raty kredytowe i zmniejszyć ich uciążliwość dla domowego budżetu. Niestety, pomimo wielu zalet, kredyty te mają też swoje ograniczenia, które z jednej strony związane są z sytuacją w danym banku a z drugiej wynikają ze specyfiki tego produktu finansowego.

Uwaga na konsolidację pożyczek

Banki w miarę chętnie udzielają kredytów konsolidacyjnych, aczkolwiek tylko w przypadku produktów bankowych. Innymi słowy, jeśli chcemy skonsolidować kredyt, zadłużenie w koncie ROR, bądź bankową kartę kredytową, nie powinno być to większym problem. Tak zwane schody pojawiają się jednak w przypadku produktów pozabankowych a zwłaszcza chwilówek. Banki niechętnie je konsolidują, co ma związek z ich specyfiką i sposobem określania zdolności kredytowej takiego Klienta. Oczywiście nie oznacza to, że do konsolidacji na pewno nie dojdzie. Bank może zaoferować nam np. kredyt konsolidacyjny na pożyczki chwilówki, ale najprawdopodobniej nie będzie to zbyt korzystna oferta. Niemniej warto szukać. Nawet takie oferty można od czasu do czasu znaleźć.

Dobra historia kredytowa

Bardzo ważnym czynnikiem od którego uzależnia się uzyskanie kredytu konsolidacyjnego jest oczywiście nieskazitelna historia kredytowa. Stąd też zaleca się, by kredyty te zaciągać już w momencie pojawienia się pierwszych uciążliwości związanych ze spłatą dużej liczby kredytów. Jest to istotne przede wszystkim dlatego, że w przypadku problemów z dotrzymaniem terminów spłaty konsolidowanych zobowiązań najprawdopodobniej nie otrzymamy takiego kredytu. Jeśli go zaś otrzymamy, przedstawiona nam oferta może być bardzo niekorzystna i mało opłacalna. Dlatego jeśli planujemy zaciągnięcie takiego zobowiązania, nie warto zapominać o spłacie nawet najmniejszych kredytów i pożyczek, takich jak np. karta kredytowa, bądź kredyt w rachunku bankowym.

Wysokość kredytu

Kredyt konsolidacyjny jest bardzo ciekawą opcją w przypadku osób, których łączna suma zobowiązań jest stosunkowo niewielka. Klienci zaciągający np. duży kredyt hipoteczny na budowę domu, mogą mieć problem ze skonsolidowaniem takiego zobowiązania. Dlaczego? Ponieważ większość banków określa górny przedział kwotowy, do którego oferowany kredyt jest w miarę korzystny dla Klienta. Najczęściej jest to od 150 do maksimum 200 tysięcy złotych. Scalenie ze sobą zobowiązań o większej, łącznej wartości jest co prawda możliwe, ale najczęściej jest już o wiele mniej korzystne. Zresztą nic w tym dziwnego. Banki również w ten sposób zabezpieczają swoje interesy.

Termin spłaty

Jeśli ktoś posiada długoterminowe kredyty hipoteczne, których termin spłaty wynosi np. 15 lat, ich skonsolidowanie może być bardzo trudne. Głównie dlatego, że kredyty konsolidacyjne udzielane są na określony czas, który nie może być dłuższy niż 10 lat. W zasadzie jest to największe ograniczenie, jeśli chodzi o tego typu produkty finansowe. Jeśli więc posiadamy zobowiązania o dłuższym terminie spłaty, trzeba będzie pomyśleć o przeliczeniu raty w kontekście wspomnianych 10 lat. Niestety dla wielu osób będzie to rozwiązanie zbyt kosztowne.

Podsumowując, kredyty konsolidacyjne również mają swoje ograniczenia. Powyższy artykuł jest tylko ich nakreśleniem. Może się okazać, że w toku indywidualnego ubiegania się o kredyt, pojawią się jeszcze inne, dodatkowe trudności, które będą wynikać ze specyfiki pracy banku, bądź też ograniczeń wynikających z charakterystyki konsolidacji kredytowej.

Czym jest chwilówka?

14 czerwiec, 2019

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kredyt nie jest tożsamy z pożyczką. Tymczasem chwilówka to jeden z rodzajów pożyczki.

Czym różni się pożyczka od kredytu?

Zarówno kredyt jak pożyczka maja na celu zaciągnięcie długu. Jednakże kredyt może zostać udzielony wyłącznie przez bank i jest uregulowany przepisami prawa (prawo bankowe). Dodatkowo kredyt jest udzielany w precyzyjnie określonym celu. Tymczasem pożyczka jest pojęciem szerszym i może być udzielana przez instytucje pozabankowe. Pieniądze pochodzące z pożyczki mogą zostać wykorzystane w dowolnym celu. Ponadto, jeśli kwota pożyczki jest niska nie ma potrzeby podpisywania umowy jej zawarcia, co jest obowiązkowe w przypadku kredytu. Do cech charakterystycznych pożyczek zalicza się szybkość ich udzielania oraz krótki termin spłaty (nawet do 30 dni). Również chwilówka jest udzielana w krótkim okresie czas (nawet w kilka minut), a kwota od razu jest przekazywana na rachunek bankowy wskazany przez pożyczkobiorcę we wniosku i właśnie szybkość jest zaletą instytucji pozabankowych udzielających pożyczek. Często do uzyskania chwilówki wystarczające jest przedstawienie wniosku o pożyczkę i dokonanie przelewu weryfikacyjnego na konto bankowe pożyczkodawcy. Z kolei zdolność kredytowa klienta jest oceniana na podstawie jego oświadczeń. Podsumowując chwilówka to pożyczka udzielana na krótki okres czasu i na niewielkie sumy. Jej podstawową cechą jest szybkość jej uzyskania, bez dodatkowych zaświadczeń (często tylko na dowód). Różnicą jest także sposób spłaty: kredyt spłaca się zwykle w miesięcznych ratach, gdy chwilówkę w ratach tygodniowych bądź jednorazowo. Banki przy decyzji o kredycie próbują namówić klienta na dodatkowy produkt, a poza tym często wymagają dodatkowych dokumentów. Warto uświadomić sobie, że chwilówka powinna być wyborem tylko w nagłej i nieprzewidzianej sytuacji, w której potrzebna jest gotówka. Dodatkowo przed wyborem oferty powinno się dokładnie z nią zapoznać. Chwilówka posiada takie zalety jak:

 • dostępność dla każdego (nawet z wpisem w BIK),
 • dostępność online,
 • szybka dostępność gotówki,
 • minimum formalności,
 • dostosowany wybór warunków spłaty (spłata co tydzień lub jednorazowo),
 • wysoki koszt całkowity,
 • promocyjne oferty dla nowych klientów (bez opłat).

Najczęściej w produktach promocyjnych spotyka się ofertę gotówki w kwocie 1000 lub 2000 złotych udzieloną na 30 dni bez dodatkowych opłat (ile pożyczasz tyle oddajesz). Warto wiedzieć, że całkowity koszt udzielonej chwilówki jest określany przez RRSO.

Kredyt gotówkowy 50 000 złotych na 84 miesiące.

12 kwiecień, 2019

Najlepszą ofertą kredytu gotówkowego dla kwoty 50 000 złotych z okresem spłaty 84 miesiące jest oferta pożyczki zimowej 0% przygotowana przez Alior Bank. Decydując się na nią możemy liczyć na oprocentowanie nominalne w wysokości 6,9% w skali roku i oprocentowanie rzeczywiste w wysokości 7,12% w skali roku. Bank za udzielenie kredytu nie pobiera nic z tytułu prowizji co ma wpływ na mniejsze koszta kredytowe. Każda z miesięcznych rat u tego kredytodawcy będzie w wysokości 752 złotych, a łączny koszt kredytu będzie równy 13 185 złotych. Druga z ofert to mini ratka na dowolny cel jaką znajdziemy w ofercie Bank Polskiego. Przy naszej kwocie RRSO ma wartość 7,22%, a oprocentowanie nominalne jest równe 6,99%. Oba oprocentowania podaje się zawsze w skali roku. ten bank również rezygnuje z naliczenia prowizji za udzielenie zobowiązania, co w znaczący sposób obniża koszta związane z kredytowaniem. Decydując się na kredyt gotówkowy w tym banku raty miesięczne jakie przyjdzie nam wpłacać będą po 754 złote, a koszt całkowity kredytu będzie równy 13 369 złotych.

Santander Consumer Bank oferuje nam kredyt gotówkowy z niską prowizją. Jeżeli tutaj zaciągniemy kredyt gotówkowy na kwotę 50 000 złotych na okres spłaty wynoszący 84 miesiące, będziemy spłacać miesięczne raty po 752 złote każda. Koszt jaki wygeneruje nam to zobowiązanie będzie w wysokości 14 159 złotych. RRSO będzie w wysokości 7,77%, a oprocentowanie nominalne będzie równe 6,89% w skali roku. Prowizja dla banku będzie co prawda, ale będzie dosyć niska, bo będzie stanowiła jedynie 1,99% kwoty pożyczki. W przypadku wybrania kredytu gotówkowego w Citi Banku Handlowym będziemy wpłacać miesięczne raty po 773 złote każda, a kredyt łącznie będzie nas kosztował 14 974 złote. RRSO będzie mieć wysokość 8,05%, a oprocentowanie nominalne 5,97% w skali roku. Dla banku czeka nas zapłata 6% kwoty pożyczki z tytułu prowizji dla banku za udzielenie nam zobowiązania. Kredyt gotówkowy jaki oferuje nam Bank BGŻ BNP Paribas jest kredytem oprocentowanym nominalnie na 6,99% w skali roku, a RRSO ma wartość 10,74% w skali roku. Dla banku zapłacimy dosyć wysoką prowizję, bo będzie ona równa 9,90% pożyczonej nam kwoty. Miesięczne raty jakie będziemy wpłacać do banku będą w wysokości 754 złotych, a kredyt będzie nas kosztował łącznie 18 319 złotych. Jak widać co każda oferta to inne warunki kredytowania. Koszta jakie związane są z kredytem są bardzo zróżnicowane. Co jedna oferta to inna. Zawsze trzeba sprawdzać kilka ofert zanim wybierze się tą jedną, bo można dzięki porównaniu ich ze sobą wybrać ofertę jaka będzie lepsza dla nas.

← Starsze wpisy